ZPĚTNÉ ZRCÁTKO je folková skupina, která působí v Praze. Vznikla původně jako kapela pražského Divadla Miriam a od roku 2005 užívá název Zpětné zrcátko. Tvoří ji nadšení muzikanti, kteří na hudební scéně působí řadu let, většinou na profesionální úrovni. Repertoár skupiny tvoří převážně vlastní originální písničky nebo zhudebněná poezii českých básníků. Zakládajícím členem kapely byl skladatel, kytarista, mandolinista a zpěvák Petr Traxler, který náhle odešel v roce 2014. 
orez_118.jpg
zpetnezrcatko@gmail.com
Hudbu skupiny ZPĚTNÉ ZRCÁTKO můžete slyšet na koncertech, dvou cédéčkách, ale také v divadelní hře, kterou má od 7. 4. 2016 na repertoáru vršovické divadlo Mana a která se jmenuje RADOSTNÉ BEZDOMOVECTVÍ KRLÍČKA A JEHO PŘÁTEL. Skladby do tohoto představení složila Růženka Sršňová a Honza Vrkoč.
Skupina Zpětné zrcátko natáčí ve studiu Viadukt třetí profilové album.
Obsahuje zbrusu nové písničky a taky pár "vykopávek" z autorské dílny členů kapely.
Zde budou zařazeny texty, které připomínají Petra Traxlera a historii Zpětného zrcátka.
Vzpomínka na Petra T. u jeho Lípy (28. 8. 2015)
S Petrem Traxlerem jsme se my všichni sešli ve skupině Zpětné zrcátko, jejímž byl zakládajícím členem, a také jsme ho potkávali v pražském Divadle Miriam. Když už jsme se dneska rozhodli zavzpomínat tady u Lípy, chci připomenout Petra aspoň tak, jak jsem ho sám poznal.
Petr Traxler vešel ve známost jako český skifflový a folkový kytarista, mandolinista, skladatel a zpěvák. Byl bratrem zpěváka, kytaristy a muzikologa Jiřího Traxlera. Působil ve známé skupině Skiffle Kontra (později Žáci, nakonec Traxleři), která hrála většinou ve složení: Jiří Traxler, Petr Traxler, Heda Hošková a legendární basista Petr Kozel. Ačkoli 2 LP desky vydané v roce 1968 a 1970 byly zabaveny z politických důvodů cenzurou a ačkoli od roku 1974 měla kapela trvalý zákaz nahrávání desek, přesto si Traxleři udrželi svůj okruh věrných fanoušků a stali se ve své době populárními. Ostatně své příznivce maji dodnes.
Traxleři šířili slávu českého historizujícího folku i v cizině. Od roku 1987 sklízeli úspěchy v Německu, především na známém bavorském festivalu „Kaltenberger Ritterturnier“, koncertovali i ve Francii, natáčeli pro Stuttgartský rozhlas i pro televizi v Kolíně nad Rýnem. Zpívali nejen česky, ale také latinsky a německy. Podle přesné evidence, kterou si Petr Traxler vedl, kapela Traxleři na svém kontě má na 7.000 odehraných živých vystoupení, z toho 1.200 pořadů s Miroslavem Horníčkem.  
Brzy po založení Divadelní společnosti Petrklíč v Praze v roce 1989 začal Petr Traxler vystupovat jako herec. Byl zřejmě jedním z nejvěrnějších, nejobětavějších a také nejpracovitějších členů uměleckého týmu. Jako skladatel a kytarista vytvořil scénickou hudbu ke třinácti inscenacím Divadla Miriam, přes dlouhodobé zdravotní těžkosti napsal jen pro divadlo téměř sto nových písní, z nich mnohé i na vlastní texty. Například zhudebnil celou básnickou sbírku Václava Renče „Popelka Nazaretská“.
Petr Traxler se narodil 29. září, podle kalendáře v den svátku archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela. Křesťané v těchto andělích vidí zvláštní ochránce lidí, pomocníky a uzdravovatele duší. Zřejmě sám se od těchto andělů něco přiučil, stal se pro mnoho lidí i pro naši kapelu Zpětné zrcátko jakýmsi andělem-ochráncem. Tak na něj rádi vzpomínáme tady u lípy, tak vzpomínají všichni, kdo Petra poznali. Myslel víc na druhé, o sobě a o svých nemocech nechtěl nic říkat, vždycky byl připravený postavit se za dobrou věc. Psal hudbu k pohádkám i filmovou muziku, a zcela samozřejmě, když byl k tomu vyzván, zhudebnil i hymnu pro zdejší obec Pohleď, a tak vznikla oblíbená „Pohleďská hymna“.
Milí přátelé, ať tahle lípa trvale připomíná dobrého člověka a dobrého muzikanta Petra Traxlera.
(Text projevu proneseného při vzpomínce u Lípy Petra Traxlera v pátek 28. srpna 2015) ––– Jan Vrkoč
Petr Traxler a Zpětné zrcátko (začátky kapely, vzpomínka)
Nejstarší vzpomínku na Petra Traxlera mám asi z roku 1998, z představení Ludmila a Drahomíra, kde Petr měl nevelkou roli toulavého zpěváka a loutnisty. Představení tehdy probíhalo v sále Divadla Miriam, který se tehdy ještě Diavdlo Miriam nejmenoval, byl to prostě farní sál ve Strašnicích, sál pro asi 80 diváků, ale tehdy jich tam bylo natlačeno snad 300. Představení mělo úžasnou atmosféru. Mladí lidé seděli a stáli v uličkách i vzadu ve vchodu a dokonce i v předsíňce divadla a sledovali hru s takovou soustředěností, že by bylo slyšet, kdyby špendlík spadl na zem. Tak tohle je ten slavný muzikant Petr Traxler, říkal jsem si, ale měl by přece být starší, zdál se mi docela mladý a uvažoval jsem, jestli to není někdo jiný, jestli to není jenom shoda jmen.
Kapela Zpětné zrcátko vznikla na přání paní ředitelky Divadla Miriam Eleny Strupkové. Nebyla by však ta kapela vznikla, kdyby už předtím nefungovala Divadelní společnost Petrklíč.
Sám si nepamatuji začátky společnosti Petrklíč, jejímž byl Petr Traxler zakládajícím členem, nebyl jsem u toho. Divadelní kritik Jaroslav Someš to popsal takto (cituji): „Soubor vznikl na jaře roku 1989, kdy se několik pražských herců rozhodlo využít ovzduší blížících se společenských změn a mimo svá stálá angažmá se věnovat autorům a myšlenkám do té doby potlačovaným, ba zakazovaným. Víc než deset let soubor střídal různá pražská působiště a zajížděl i mimo Prahu. Zásadní obrat přineslo ... získání stálého působiště právě v divadelním sále farního domu ve Strašnicích.“ (konec citátu, pozn.1)
Tím zřízeným divadelním sálem bylo právě Divadlo Miriam vedle strašnického kostela. A někdy v roce 2001 jsem tam začal účinkovat v představení Dny noci jako klavírista na scéně.
Na podzim 2001 jsme pak hráli „Dny noci“ někde na zájezdě, a paní Elena Strupková přišla
s nápadem. Procházeli jsme se právě v nějakém zámeckém parku a Elena začala, že má plán udělat zpívané představení pro Ester Janečkovou, a že já mám vzít housle, Petr bude hrát kytaru a budeme Ester doprovázet. A že prý mám k tomu složit pro Ester písničky. To byl ten začátek.
Několik měsíců jsme pilně zkoušeli a cvičili ve Strašnicích na faře u otce Mariana Klenera. Nový program jsme nazvali „Dámy a pánové“ podle jedné ze zhudebňovaných básní. A pak bylo slavnostní první vystoupení - ve čtvrtek 28. listopadu 2002. Tam tehdy vznikla naše kapela. Ředitelka paní Strupková nás dál podporovala, zorganizovala, abychom jezdili koncertovat do dalších měst po republice, hráli jsme výchovné koncerty ve školách, psali jsme nové písničky, vznikaly nové programy na poezii Simonetty Buonaccini nebo Fr. Gellnera. Na některé programy jsme dostávali dokonce granty. Byla to první krásná etapa naší muziky po střechou Divadla Miriam.
Petr Traxler pro nás znamenal velice moc. Byl pro mě živým důkazem, že i obyčejný muzikant se může se svou muzikou bez protekce prosadit. Stále jsem obdivoval jeho hru na kytaru. Petr mi ukázal to, co jsme se ani na konzervatoří v hodinách instrumentace neučili, totiž co všechno se na kytaru dá zahrát, jak může být kytarový doprovod mnohotvárný a bohatý. On znal tisíc různých způsobů hry na kytaru – jednou nás třeba překvapil prohlášením: teď budu hrát „pomalý šafl“.
Nikdo z nás to nikdy neslyšel a dlouho jsme nevěděli, jak se ten šafl hraje. Napsal jsem třebas Petrovi místo not jen akordy a stačilo mu naznačit: „tohle bych chtěl vybrnkávaně“ A Petr si to hned dotvořil a ještě si svůj part krasopisně přepsal. Byla to krásná spolupráce.
Petr jenom výjimečně přinášel na zkoušky svoje skladby, dělal s tím spíš tajnosti. Myslel jsem si dlouho, že je takový „sváteční“ skladatel. To jsem ale nevěděl, kolik toho už dřív napsal pro vlastní kapelu Traxleři, pro divadlo, pro film, to jsou desítky, snad i stovky nejrůznějších písniček.
Až v roce 2012 nás Petr všechny překvapil, přinesl do kapely spoustu svých původních písniček s vlastními texty. To jsme tedy koukali. Velice originální, hluboké písně, zábavné a velice krásné.
Tím Petr obrovsky pomohl Zpětnému zrcátku. Měli jsme rázem materiál na několik celovečerních koncertů, na několik let. No a některé z těch písní hrajeme i tady pro vás.
Dneska, když kapela funguje už 12 let, stejně si myslím, že tehdy na začátku toho všeho nebyl jenom hezký nápad od Eleny Strupkové. Vím, že to všechno bylo už předem dobře připravené a zařízené „shora“. A tam někde nahoře, O PATRO VÝŠ, úřaduje dnes i Petr. Jistě odtamtud máme neustálou pomoc, abychom dál mohli hrát co nejpěkněji. Tak tedy (nahoru): Děkujeme! --- Jan Vrkoč, předneseno v JammClubu 21. 11. 2014
pozn. 1. Jaroslav Someš, Chrám a jeviště, přednáška na Forfestu 2003, na internetu: http://forfest.cz/colloquium/2003/25.htm
Lípa

Lípa

Lípa Petra Traxlera 2017
Setkání u Lípy Petra Traxlera 2017
(3. ročník) 


se uskuteční v sobotu 2. 9. 2017 od 13 hodin. Opět zavzpomínáme na muzikanta a kamaráda Petra Traxlera, popovídáme a zahrajeme „Pohleďskou hymnu“, kterou napsal Petr Traxler krátce před svou smrtí právě pro zdejší malebnou obec Pohleď. Od 16 hodin je připravený malý festiválek na pódiu v Olešnici, v blízkosti koupaliště a milé hospůdky Vagón.    

Program:
13:00 setkání u Lípy, (projevy a vzpomínky na Petra Traxlera, zazní Pohleďská hymna) 

14:30 přesun do Olešnice k pódiu u restaurace Vagón 
16:00 zahájení festivalu, vystoupí Zpětné zrcátko (Praha)
17:00 kapela Revival (Liberec)
18:00 kapela DOTrio (Praha)
19:00 Hipsters (Olešnice)
Po skončení akce cca ve 20 hod. možnost posezení ve zdejší hospůdce, možná i s hraním.

KDY: v sobotu 2. 9. 2017 od 13 hodin 
KDE: strážní domek u železniční trati v Olešnici u Okrouhlice 
na červené turistické značce z Okrouhlice do Světlé nad Sázavou
GPS:  49.6412261N, 15.4663594E 
2. ročník Setkání u Lípy Petra Traxlera

Proběhl v pátek 2. 9. 2016. Lípa trochu povyrostla. Zpětné zrcátko zahrálo pár písniček, pekly se buřty a povídalo se.Potom se všichni přítomní přesunuli do nedaleké obce OLEŠNICE, kde od 20 hodin proběhl krásný koncert kapely.

 
Zpětné zrcátko v divadle! 

S radostí oznamujeme, že naše kapela se podílí na divadelním představení, které můžete shlédnout ve vršovickém divadle Mana. Hra se jmenuje RADOSTNÉ BEZDOMOVECTVÍ KRLÍČKA A JEHO PŘÁTEL, napsal ji Martin Kepka a režie se ujala Elena Strupková.  Hrají: Michal Dadura, Jan Horák, Sofia Adamová, David Vávra. Premiéra bude ve čtvrtek 7. 4. 2016 od 19.30, další repríza ve čtvrtek 14. 4. 2016, v Divadle Mana, Moskevská ul. 34, Praha 10 Vršovice. 

DSC_0303.JPG
LÍPA PETRA TRAXLERA
ZVE K NÁVŠTĚVĚ


v pátek 28. srpna 2015 jsme slavnostně odhalili Lípu Petra Traxlera v Olešnici u Světlé nad Sázavou. Akce se zúčastnili vzácní hosté domácí i přespolní, navštívil nás starosta blízké obce Pohleď pan Jindřich Holub ml. přišli zástupci místního Klubu českých turistů. 
Po úvodních projevech (najdete je v sekci „Texty“) pokřtil Lípu pravým šampaňským pan Jindřich Holub st., autor textu oblíbené „Pohleďské hymny“, kterou napsal Petr Traxler krátce před svou smrtí. Naše kapela Zpětné zrcátko pak zahrála u Lípy jako vzpomínku několik dalších písní Petra Traxlera, zejména jeho oblíbenou „Kroužím“. Následující občerstvení a opékání buřtů jen potvrdilo dobrou náladu všech přítomných a příjemný podvečer při kytaře jsme protáhli skoro až do půlnoci... 
Lípu Petra Traxlera můžete kdykoli navštívit a prohlédnout si ji na níže uvedené adrese. 
KDE: strážní domek u železniční trati v Olešnici u Okrouhlice 
na červené turistické značce z Okrouhlice do Světlé nad Sázavou
GPS:  49.6412261N, 15.4663594E  
Lípa

Lípa

Lípa Petra Traxlera (*1948 + 2014)
zz_2016_88.jpg
orez_105.jpg
orez_109.jpg
IMG_3128.JPG
CSC_0008.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0303.JPG
DSC_0302.JPG
O patro výš

O patro výš

Obal našeho nového CD.
CIMG1573.JPG
CIMG2529.JPG
P2180181.JPG
P2180212.JPG
P1000501.JPG
419537_253678881385676_1582477940_n.jpg
P1010402.JPG
DSCF6347.JPG
CIMG1580.JPG
CIMG7368.JPG
CIMG7479.JPG
V současné době kapela Zpětné zrcátko připravuje ve studiu Viadukt již třetí profilové album.

Druhé CD s názvem O patro výš bylo pokřtěno 29. 9. 2014 v Salmovské literární kavárně. Kmotry byli Jiří Traxler a Ester Janečková, hosté Katka Chudobová a Elena Strupková. S kapelou už vystupoval kytarista a zpěvák Tomáš Knobloch.

První CD skupiny zpětné zrcátko vyšlo pod názvem Velmi chutné v březnu  2012 . Křest se uskutečnil v Salmovské  literární kavárně, kde skupina pravidelně vystupuje. Kmotrou byla Ester Janečková, která se skupinou dříve také spolupracovala a básníci Zbyněk Ludvík Gordon
a Petr Eisner.

CD si můžete zakoupit na koncertech skupiny nebo kdykoliv jindy v Salmovské literární kavárně.


Zde si můžete poslechnout ukázky písniček z CD
Velmi chutné.
Život.mp3  3.56MB
CIMG2291.JPG
A tady několik písniček z nového alba O patro výš.
CIMG8183.JPG
Hádanka.mp3  5.23MB
Kroužím.mp3  5.11MB
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one